Потърсете в сайта

Климент отбеляза тържествено 113 години независима България

Дата на публикуване: 22.09.2021 10:00
     113 години независима България и 445 години от основаването на Климент бяха отбелязани в карловското село с тържествена проверка-заря на 21 септември.
    На официалното честване на площад „Свети Климент Охридски“ присъстваха кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, неговите заместници Антон Минев, Данка Люртова и Николай Цветков, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, общински съветници; заместник-командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада полковник Мирослав Костадинов, който прие почетните роти от бригадата; кметове на населени места, жители и гости на Климент.
    Почитането на едно от най-значимите събития в новата българска история, обявено на 22.09.1908г. във Велико Търново, започна с Вазовата ода "Възпоминания от Батак", изпълнена от 9-годишния Борис Нанков.
     В официалното си слово кметът на Климент Мано Манов каза: "Днес, в този тържествен ден, климентци свеждаме глави пред своите герои. Историята помни 73-та юначни мъже и една славна девойка, които платиха тежкия кръвен дан на село Климент... Най-важният урок, който трябва да научим днес, е, че успяваме единствено, когато сме сплотени, имаме обща кауза и смелост да я отстояваме!.. Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!".
     „За да се случи Независимостта, са били необходими умни хора на кормилото на българската държава. Те са мислили най-вече за България и по-малко за себе си и това е важният извод в навечерието на празника. Тези хора правят възможно на 22 септември 1908 година в знаковата църква „Свети 40 мъченици“ да бъде прочетен манифестът от княз Фердинанд и целият свят да научи, че България обявява своята независимост.", подчерта в приветствието си кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.
     С падане на колене бе почетена паметта на героите, дали живота си за свободата и независимостта на България. Пред паметника на климентци, загинали през Страшното, Балканската, Първата и Втората световни войни, бяха положени венци и цветя.
      Празничната програма, завършила със заря, бе организирана съобразно действащите противоепидемични мерки.

Галерия