Потърсете в сайта

МЛАДЕЖИ ОТ КАРЛОВО НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД БРАТЯ ЕВЛОГИЙ И ХРИСТО ГЕОРГИЕВИ В БУКУРЕЩ

Дата на публикуване: 22.10.2019 11:36

    Група от 40 младежи и техните ръководители от училищата в Карлово, взели участие в междуучилищното състезание „Опознай Карлово и Европа по стъпките на Евлогий и Христо Георгиеви“, поднесоха венец на гробницата им в Букурещ.
  Инициативата се организира от Младежки информационен център - Карлово през месец октомври - месец на образователните мобилности по програма „Time to Move 2019” на мрежата Евродеск, а екскурзията е награда за всички младежи от председателя на инициативния комитет за честванията на 200 и 195 годишнините от рождението на Евлогий и Христо Георгиеви - д-р Емил Кабаиванов по Програмата за младежки дейности на Община Карлово. Облечени в тениските с облика на двамата братя, осигурени от Ротари клуб -Карлово, младежите поднесоха венец от Община Карлово пред внушителната гробница на двамата най-велики дарители на България.
   Учениците имаха възможност да научат повече за българската революционна дейност в Румъния от ревностния пазител на българщината в Букурещ - историкът професор Лука Велчов, който посрещна групата и въпреки преклонната си възраст (почти 90 години) тичаше из стария град на Букурещ, бързайки да покаже всяко кътче, свързано с българската история. Младежите видяха Солаковия хан (за съжаление, намиращ се в окаян вид днес), където Ботев и Левски се укриват, планирайки българското революционно движение. Тук Ботев пише за Левски „Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и все весел!“. В този хан е била и печатницата на Любен Каравелов, където е издавал вестниците „Свобода“ и „Независимост“. Посетиха още къщата, в която Вазов твори и написва две от стихосбирките си, както и много известни български ханове и страноприемници, запазени и до днес. Оказа се, че голяма част от историческия стар град на Букурещ са къщи, ханове и улици, свързани с България, като най-красивият, според експерти, Хан ал Манук, Ханът с липите и Ханул Габровени (на габровски търговци). В стария град се намира и българското дружество в Румъния, където ревностно се пази българската история.
   Участниците в образователната мобилност видяха и втората по големина сграда в света - сградата на Парламента в Букурещ и се насладиха на невероятното звуково-светлинно водно шоу на фонтаните на площад „Унири“ в Букурещ, направено по подобие на пеещите фонтани в Дубай.
 
Източник: Младежки информационен център - Карлово